Po co kobietom nowe technologie?

22 maja 2019 r. odbyła się premiera raportu „Kobiety Piszą Przyszłość” opracowanego przez Stowarzyszenie Liderek w Biznesie Ladies First, radę programową oraz grono ekspertów.

2019-05-27 08:28:45

Po co kobietom nowe technologie? Skąd pomysł na raport Kobiety Piszą Przyszłość? Dziś nie powinniśmy zastanawiać się nad tym po co kobietom nowe technologie, ale po co światu są potrzebne kobiety w nowych technologiach. Z perspektywy misji Stowarzyszenia Liderek w Biznesie „Ladies First”, jaką jest wspieranie rozwoju zawodowego kobiet, temat zwiększenia zaangażowania przedstawicielek płci żeńskiej w procesy planowania i wdrażania innowacji jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stanął świat. Jak pokazują statystyki – choć przedstawicielki płci żeńskiej powoli pną się do góry w międzynarodowych rankingach innowacyjności, wciąż pozostaje wiele do zrobienia – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, prezes Stowarzyszenia Liderek w Biznesie Ladies First.

W Polsce wciąż jeszcze liczba studentek na kierunkach informatycznych jest bardzo niska, zaledwie 25% spośród pracowników branży IT jest płci żeńskiej, a jedynie kilka procent wynosi udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych firm technologicznych. Tymczasem nowoczesne technologie towarzyszą wszystkim, bez względu na płeć czy zajmowane stanowisko, w codziennym życiu i pracy. Niełatwo sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez dostępu do internetu, chmury czy choćby mediów społecznościowych. Równie trudno założyć, że kobiety nadal będą umacniały swoją pozycję społeczną bez rozwoju w dziedzinie nowych technologii. 

Sektor nowych technologii, jak każda inna gałąź biznesu potrzebuje kobiet. Szacuje się, że do 2020 roku powstanie ponad 500 tysięcy nowych miejsc pracy związanych z IT i już teraz eksperci przestrzegają przed przyszłym brakiem specjalistów z umiejętnościami informatycznymi. Jednocześnie z opublikowanego w marcu 2018 roku raportu UE wynika, że zwiększenie udziału kobiet w sektorze cyfrowym może przynieść UE roczny wzrost PKB o wartości 16 mld EUR. Budowanie wyrównanych szans i możliwości w przedsiębiorstwach wymaga więc włączenia kobiet w proces innowacji.

Dziś podział na linii Kultura – Natura wydaje się być nieaktualny. Znacznie częściej mówimy o Online – Offline. Uwzględniając wagę tego zagadnienia Stowarzyszenie Liderek w Biznesie Ladies First wraz z radą programową złożoną ze specjalistów w poszczególnych dziedzinach przygotowało badanie, którego wyniki wskazują, jakie zmiany  w obszarze nowych technologii przewidują menadżerki w ciągu najbliższych kilku lat,  jak znaczące jest zaangażowanie kobiet w proces wdrażania innowacji oraz w jakim stopniu firmy wspierają ich rozwój. Na podstawie wypowiedzi ekspertek i ekspertów rynkowych, a także wyników kilkuset ankiet uzyskano ciekawy obraz obecnej sytuacji i prognozy na przyszłość.

(Źródło: Ladies First)

ZNAJDŹ NAS: