Inwestor i deweloper w jednym

W tym roku Hillwood, jedna z największych globalnych firm w branży nieruchomości komercyjnych, świętuje 5. rocznicę swojej działalności w Polsce. W tym okresie firma zarządzała łącznie prawie 1,9 mln m² powierzchni magazynowej, z czego ponad 1 mln m² sama wybudowała.

2019-11-28 15:13:49

W ciągu 5 lat liczba najemców powierzchni magazynowych
zarządzanych przez Hillwood wzrosła z 46 w 2015 r. do 160 w 2019 r. Wśród nich były duże firmy, dla których powstały obiekty magazynowe realizowane na zamówienie (build-to-suit). W ostatnim czasie coraz więcej obiektów Hillwood buduje spekulacyjnie i z myślą o wielu najemcach.

Znać potrzeby

Inwestycja w magazyn to złożony proces, który rozpoczyna się od określenia potrzeb zgłaszającego się lub potencjalnego klienta. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej lokalizacji. Najważniejsza jest jej dostępność, ponieważ transport stanowi ponad 50% kosztów funkcjonowania łańcucha dostaw. Ocena dostępności lokalizacji pod inwestycje magazynowe uwzględnia przede wszystkim transport drogowy, który w Polsce ma dominujący udział w przewozie ładunków. Dlatego wszystkie inwestycje Hillwood wpisują się w plan dróg ekspresowych i autostrad.
O ile jeszcze kilka lat temu dla klientów ważny był po prostu dobrze skomunikowany magazyn, o tyle teraz coraz większe znaczenie ma również to, czy uda się znaleźć w pobliżu chętnych do pracy. Spadek bezrobocia w największych miastach w Polsce zwiększa popyt na lokalizacje w mniejszych miejscowościach, gdzie skompletowanie załogi jest łatwiejsze. Parametry te uwzględniają m.in. parki magazynowe budowane przez Hillwood w tym roku w Kłobucku k. Częstochowy, Kutnie czy Świebodzinie.

Formy współpracy

Z roku na rok Hillwood wydłuża listę własnych projektów. W bieżącym roku portfolio firmy powiększyło się o 15 kolejnych nieruchomości. Firma jest jednocześnie deweloperem i inwestorem. Pozwala to na wznoszenie hal zarówno dla konkretnych klientów, jak i dla potencjalnych najemców. Dużo projektów firma realizuje samodzielnie, ale relatywnie często wchodzi też w spółki joint venture z innymi deweloperami, czego owocem jest np. park magazynowy wybudowany wspólnie z PHN w Pruszkowie.
Deweloper podejmuje się także budowy hal według projektów uwzględniających specyficzne potrzeby danego klienta. Flagową inwestycją Hillwood w Polsce, która powstała w formule BTS, jest hala magazynowa dla Zalando o powierzchni ponad 120 000 m², oddana na początku tego roku. Jej wynajęcie przez lidera e-commerce było największą transakcją najmu nieruchomości komercyjnej w 2018 r. Za realizację tego projektu Hillwood otrzymał prestiżową nagrodę CEE Manufacturing & Logistics Awards od CEO Manufacturing Magazine i EuropaProperty.com. Projekt ten zdobył również tytuł „Top Inwestycji Polski Wschodniej” podczas zeszłorocznego Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
Ostatnio powodem do satysfakcji Hillwood Polska było rozpoczęcie budowy drugiej hali do szybkiego przeładunku dla wiodącej firmy kurierskiej DPD. Pierwszy cross-dock został zrealizowany w 2018 r. w Parzniewie pod Pruszkowem. Obecny powstaje na terenie parku logistycznego Hillwood Ruda Śląska i zakłada szereg udogodnień gwarantujących sprawną działalność operacyjną najemcy.
– Największym beneficjentem naszych inwestycji mają być klienci i lokalne społeczności. Metry kwadratowe nowo oddanych powierzchni logistycznych i magazynowych przekładamy na korzyści biznesowe naszych partnerów i korzyści gospodarcze regionów, w których inwestujemy – mówi Hubert Michalak.


Hillwood w liczbach:

  • 1043 926 m² wybudowanej powierzchni magazynowej,
  • 1856 896 m² zarządzanej powierzchni magazynowej,
  • 160 klientów,
  • 56 projektów,
  • 2 000 000 m² planowanej powierzchni magazynowej na zabezpieczonych gruntach.
ZNAJDŹ NAS: