Logistyka a Jakość 6/2016

Potencjał Wielkich Danych. Big Data w logistyce, jako wsparcie w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

2017-07-20 14:24:49

TEMAT NUMERU: Big data  w logistyce

W obszarze logistyki obserwujemy obecnie próby zastosowania nowych technologii do istniejących od kilkudziesięciu lat danych strukturalnych. Są to najczęściej dane zbierane przez systemy zainstalowanew punktach sprzedaży, przez systemy zamówieniowe czy też obsługujące dostawy. Dziś jednak to zupełnie inne dane, które w fundamentalny sposób sterują prognozowaniem. Czy polscy logistycy wykorzystują ich moc w pełni? Postanowiliśmy to zbadać.

MENEDŻER: Centralizacja decyzji spowalnia, a my chcemy być szybcy

Jak z sukcesem okiełznać dane realnie kształtujące globalny łańcuch dostaw – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, jak z własnych systemów informatycznych i ogólnodostępnych aplikacji zbudować narzędzie analityczne będące wsparciem dla menedżerów w 100 lokalizacjach firmy na całym świecie – rozmawiamy z Marcinem Ficem, wiceprezesem Supply Chain Solutions Flex.

RAPORT: Ograniczenie handlu w niedziele ograniczy także logistykę

We wrześniu br. do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jeszcze przed pierwszym jego czytaniem eksperci podkreślali, że skutki wprowadzenia ustawy odczuje także logistyka. Dlaczego? Piszemy o potencjalnych konsekwencjach dla branży TSL i logistyków, z którymi powinni się jak najszybciej zapoznać.

ZARZĄDZANIE: Zarządzanie portfolio produktów – narzędzie zwiększania zysku czy redukcji kosztów logistyki?

Portfolio produktów to punkt gorącego konfliktu pomiędzy sprzedażą a logistyką i produkcją. Sprzedaż poszukuje szerokich możliwości tworzenia potencjału do generowania przychodu, podczas gdy logistyka czy produkcja są przytłoczone poziomem zapasów i liczbą przezbrojeń maszyn, które generują straty w wykorzystaniu zdolności wytwórczych. Czy ten konflikt rzeczywiście jest nierozwiązywalny?

ZNAJDŹ NAS: