Logistyka a Jakość 1/2017

Blaski i cienie inwestycji w branży logistycznej, strategia "działania w pojedynkę" oraz wizja rynku TSL.

2017-07-20 14:44:35

TEMAT NUMERU: Nowe wysokowydajne wózki wysokiego składowania BT Reflex serii-R

Nowe wysokowydajne wózki wysokiego składowania BT Reflex serii-R osiągają najwyższy poziom wydajności dzięki przeprojektowanemu masztowi i przezroczystej konstrukcji dachu, zapewniając doskonałą widoczność. Ładunki mogą być podnoszone na wysokość 13 m szybko i sprawnie, dzięki doskonałej stabilności wózka i unikalnemu systemowi Transistonal Lift Control (TLC). Nowe wózki BT Reflex serii-R dostępne są również z bateriami litowo-jonowymi dla jeszcze większej optymalizacji energii i efektywności kosztowej.

MENEDŻER: Start-upy – nowa metoda rozwiązania konkretnego problemu

O tym, czy mamy dobry czas dla logistyki i bycia logistykiem oraz o eksperymentalnych projektach w logistyce rozmawiamy z Grzegorzem Lizińczykiem, dyrektorem Departamentu Centralnego Logistyki Grupy Neuca.

RAPORT: Nowe przepisy – nowe relacje, czyli jak ułożyć współpracę z przewoźnikiem i nie narazić się na kary

Rok 2017 jest naznaczony przepisami, które wprost stanowią instrukcję do działań typu: „Jak odebrać licencję”, „Jak usunąć z rynku”. Rykoszetem mogą uderzyć również w nadawców czy odbiorców towaru. Dlatego tak istotne wydaje się dla utrzymania wzajemnej współpracy odpowiednie ułożenie relacji przewoźnik – logistyk, spedytor czy nadawca.

RAPORT: Zarządzanie transportem – za i przeciw własnej flocie

Swój, obcy i mieszany – w dobie powszechnego outsourcingu, pytanie, czy korzystać z usług zewnętrznej firmy transportowej wydaje się być niepotrzebne. A jednak... Jeśli już tworzymy swój tabor, to w czym można obecnie wybrać?

ZARZĄDZANIE: W poszukiwaniu rąk do pracy w logistyce

Ponad 40% firm w Polsce ma duży lub bardzo duży problem ze znalezieniem właściwie wykwalifikowanych pracowników, według GUS bezrobocie spadło w kraju do poziomu 8,2%, a na przykłada we Wrocławiu do 3%. Jeśli dodać to tego niską, jak dotąd, dynamikę płac w polskich firmach, to wniosek może być tylko jeden – podwyżki płac.

ZARZĄDZANIE: Wsparcie z funduszy UE dla sektora TSL – przegląd aktualnych programów

Po roku 2016, w którym uruchomiono większość przewidzianych w perspektywie 2014-2020 konkursów, rok 2017 będzie stanowił w dużej mierze okres kontynuacji wcześniej podjętych działań. Umożliwia to wyprzedzające przygotowanie do nadchodzących naborów – zmiany w dokumentacji konkursowej na pewno wystąpią, lecz prawdopodobnie nie będą one bardzo znaczące, a wcześniejsze przygotowanie do naboru często decyduje o sukcesie starań o dofinansowanie.

PROGNOZY: RFID trzeba „ująć” procesowo

O tym, kiedy nastąpi dobry rok dla RFID w łańcuchach dostaw i dlaczego jego wdrożenie często rozbija się o menedżerów produktu, rozmawiamy z Michałem Grabią, kierownikiem Laboratorium Technologii Identyfikacyjnych Instytutu Logistyki i Magazynowania.

ZNAJDŹ NAS: